Dominikana – informacja

Dominikanato stosunkowo niewielkie państwo położone na Morzu Karaibskim, które zachwyca swoją dziewiczą naturą, czystymi piaszczystymi plażami, oraz nieskazitelnym lazurowym morzem.

ZOBACZ KONIECZNIE
OFERTĘ WYPOCZYNKU SPECJALNIE DLA INTERNAUTÓW

Wyspę w 1492 roku odkrył przypadkowo Krzysztof Kolumb w czasie poszukiwania drogi morskiej do Indii. Nazwał ją Hispaniola i tak pozostało do dziś. Dominikana przez te wszystkie lata była skolonializowana a na jej terenie toczyły się liczne wojny. Dopiero od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Dominikana odzyskała względny spokój, który przyczynił się do intensywnego rozwoju turystyki.

Pogoda i klimat

Dominikana to państwo znajdujące się w klimacie równikowym wybitnie wilgotnym i jak przystało na tą strefę klimatyczną charakteryzuje się krótkimi, aczkolwiek gwałtowanymi opadami. Fala codziennych opadów przypada na wyodrębnione w tej strefie dwie pory deszczowe tj. od maja do sierpnia, oraz druga zdecydowanie krótsza od listopada do grudnia.
Temperatury występujące na Dominikanie są wysokie i przez okrągły rok nie spadają poniżej 26-28°C. Największe upały przypadają na okres wakacyjny, czyli czerwiec- wrzesień, kiedy to temperatura powietrza przekracza w dzień 35°C. Noce są równie gorące, dlatego też wybierając się na wakacje swojego życia bezwzględnie trzeba się upewnić, czy w hotelu jest klimatyzacja.

Ludność

Ludność zamieszkująca Dominikanę to w przeważającej części (97%) katolicy, których urzędowym językiem jest hiszpański. Ponad 70% mieszkańców tego państwa jest pochodzenia europejskiego i afrykańskiego, oraz analogicznie europejsko-afrykańskiego stanowiącego mieszankę tych dwóch ras. Pozostały procent mieszkańców Dominikany stanowi ludność rasy kaukaskiej i czarnej.

Kultura i obyczaje

Nieodzownym i regularnie praktykowanym elementem obyczajowym i kulturowym mieszkańców Dominikany jest taniec i muzyka. Nazwa tego popularnego tańca brzmi „merengue”. Tańczą wszyscy bez względu na wiek, a największe skupiska tańczących można zobaczyć na odbywających się w miesiącu lutym pochodach karnawałowych, które organizowane są z wielkim hukiem w największych miastach Dominikany, jakimi są Santo Domingo i Santiago.
Muzyka charakteryzująca Dominikanę jest grana na afrykańskich bębnach, marakasach, czy też na saksofonie.
Jako, że Dominikana to kraj wyspiarski, dlatego nieodłącznym elementem jest rum. Trunek ten jest niezwykle popularny i sprzedawany dosłownie wszędzie: na bazarach, w sklepach, restauracjach, a nawet na ulicach. Rumem raczą się tutaj wszyscy, który popijany w cieniu palm chłodzi i wprawia w dobry nastrój.

Dominikana

Kuchnia Dominikańska zawiera w sobie szeroką gamę przeróżnych smaków, a najbardziej charakterystycznymi potrawami, które będąc na Dominikanie koniecznie trzeba spróbować są:

 • La Bandera– danie składające się z ryżu, duszonego mięsa i czerwonej fasoli
 • Chenchén– rozgotowane kolby kukurydzy podawane z kozim mięsem
 • Moro– biały ryż z czerwoną fasolą
 • Tortilla de huevos y Papas-, czyli znany placek tortilla podawany z ziemniakami
 • Catibia– pierożki maniokowe
 • Locrio de Gallina– zupa z białego ryżu podawana z kurczakiem

Co musimy wiedzieć przed podróżą

 • Jednostką monetarną Dominikany jest Peso (1 peso dominikańskie = 0, 0624887131zł) i jest ono walutą niewymienialną, czyli dopiero po przylocie możemy zamienić dolary (najlepiej) na peso.
 • Musimy pamiętać o występującej między Polską a Dominikaną różnicy czasowej, która wynosi -5 godzin zimą i -6 godzin w okresie letnim.
 • Prąd (napięcie) w Dominikanie wynosi tylko 110V (60Hz), a gniazdka elektryczne są na wzór tych amerykańskich (w lepszych hotelach są do nabycia przejściówki).
 • Karty kredytowe są akceptowane w większości restauracji i hoteli, a także w dużych sklepach
 • Wizy. Otóż, aby spędzić wakacje na Dominikanie nie potrzebujemy wiz, aczkolwiek musimy mieć przy sobie bilet powrotny i uiścić opłatę za kartę turystyczną w wysokości nieprzekraczającej 10$.
 • Szczepienia ochronne. Nie są wymagane szczepienia, co nie wyklucza tego, że dla własnego bezpieczeństwa możemy się zaszczepić przeciwko malarii (duża ilość much, komarów), tyfusowi (woda w kranach niezdatna do picia) i żółtaczce. Przed wylotem na Dominikanę zalecane jest przyjmowane ogólnodostępnych probiotyków, aby przygotować nasz organizm na drastyczną zmianę flory bakteryjnej, oraz serwowanego jedzenia.
 • Pamiętajmy o skromnych napiwkach dla pracowników hotelu, lub restauracji, bowiem nierzadko jest to jest to jedyne źródło ich utrzymania.
 • Zachowajmy rozsądek w ubiorze, ponieważ Dominikana jest krajem religijnym i opalanie bez stroju, oraz noszenie skromnych ubiorów np. w czasie robienia zakupów budzi niesmak i zażenowanie mieszkańców.

Polecamy relację z wakacji na Dominikanie

Zobacz co jeszcze piszemy o Dominikanie

Dodaj komentarz