dominikana.info
wakacje Dominikana- Tanie hostele- Przewodniki i mapy- Rent-a-car- Konsulaty- Wakacje- -
- O kraju- Zdjęcia i filmy z Dominikany- Kontakt-

Informacje konsularne.

DOMINIKANA
(Republika Dominikańska)
Stolica: Santo Domingo
Waluta: peso dominikańskie (DOP);
1 USD = 34,15 DOP; 1 EUR = 36 DOP (dolary amerykańskie są powszechnie uznawane jako środek płatniczy)
Język urzędowy: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczającą ilość środków finansowych na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 11 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu. Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekuno­wie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi pod­opiecznymi zalegalizowane w konsulacie Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Termin ważności paszpor­tu przy wjeździe powinien wynosić minimum 6 miesięcy; pasz­port musi być w dobrym stanie.

PRZEPISY CELNE. Cło obowiązuje na wwóz samochodów, mo­tocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki i nar­kotyki - jeśli służą one danej osobie i są przepisane przez lekarza
- można wwozić bez podatku. W innych przypadkach ich przywózjest zabroniony, a osoba, która tego dokonała, zostanie deportowana po uprzedniej rozprawie sądowej. Można przywieźć wyroby alko­holowe do własnej konsumpcji, w ilościach umiarkowanych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabro­niony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta - za zgodą narodowego departamentu rolnictwa i zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 000 USD.

PRZEPISY PRAWNE. W przypadku przekroczenia przepisów prawa karnego zasądzane są kary więzienia i grzywny. Osoby posiadające narkotyki, używające ich lub przemycające je narażone są na kary od 2 do 5 lat więzienia oraz wysokie grzyw­ny (od 50 000 do 250 000 DOP). Jeszcze bardziej restrykcyjne są kary za przestępstwa na tle seksualnym, za które można dostać wyrok do 20 lat więzienia. Tak samo karane jest nielegalne posiadanie broni.

UBEZPIECZENIE. Nie ma stosownych przepisów. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia firm amerykańskich.

MELDUNEK. Turyści mają obowiązek zameldowania się w miej­scu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz.

SZCZEPIENIA, OPIEKA MEDYCZNA. Nie są wymagane ani za­lecane szczepienia. Bezpłatną opiekę medyczną można uzyskać w szpitalach publicznych. Występują tu zagrożenia epidemiologicznosanitarne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia prze­ciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. Występują też zagrożenia malarią i chorobami pasożytniczymi (filarioza, leiszmanioza, schistomoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej wziąć własne lekarstwa i środki pierwszej pomocy. Lekarstwa muszą być jednak przepisane przez lekarza.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

BEZPIECZEŃSTWO. Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej jest dużo niższy niż w Europie i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z ho­teli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

ŚWIĘTA. Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 21 stycznia - Święto Marii Dziewicy, patronki Dominikany, 26 stycznia - Dzień ku czci Juana Pablo Duarte, jednego z twórców państwa, 27 lutego - Dzień Niepodległości, Wielki Piątek i Święta Wielkanocne (wszystkie sklepy i urzędy są zamknięte), 14 kwietnia - Dzień Panamerykański, 1 maja - Święto Pracy, 10-12 lipca - Festival de Sosua, 16 lipca - Dzień Fundacji Trinitaria, 24 lipca - Festival Merengue w Santo Domin­go, 16 sierpnia - Święto Odnowy, 24 sierpnia - Dzień Świętej Mercedes, 12 października - Święto Odkrycia Ameryki, 21-25 października - Festival Merengue w Puerto Plata, 24 października - Dzień ONZ, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
. Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 17.00, w soboty i nie­dziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, Masters, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej.
. Można legalnie wymienić dolary lub euro w bankach, kanto­rach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpiecz­na. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniejsze są w skrytkach hotelowych (do­puszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą gotówką.
. Rząd pobiera następujące podatki: 5 proc. od rachunków za pokoje hotelowe, 12 proc. od artykułów żywnościowych i napojów.
. W większości stref turystycznych ceny są podobne, z wyjątkiem najdroższych hoteli, gdzie ceny są dużo wyższe. Zwy­czajem jest dopisywanie w restauracji 10 proc. sumy rachun­ku za obsługę. Przyjęte jest, że podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami) należy się targować.
. Różnica czasu przez cały rok wynosi 4 godziny w stosunku do czasu Greenwich.
. Energia elektryczna: 110 Volt/60 Hz.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Dominikańska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku.

źródło: MSZ

Nie ma jeszcze komentarzy.



Podpis:

Miasto:

Komentarz:

 

Wpisz kod z obrazka *security image
 

 

hotel w dominikana

Dominikana wakacje. Przewodnik, hotele i hostele na wakacje dominikana.

Dominikana wakacje. Wyjazd na Dominikanie. Hotel Dominikana Wczasy Santo%20Domingo. Dominikana

Dominikana wakacje. dominikana.info - wyjazdy. Oferta hoteli dominikana.

kontakt: